Yağ Grubu

MOTOR YAĞI

Motor yağı, motorlu taşıtlarda motorun çalışan parçaları arasında kaygan bir yağ tabakası oluşturarak sürtünen yüzeylerin aşınmasını önler. Ayrıca motorun içinde çalışan parçaları temizler.

ENDÜSTRİYEL YAĞLAR

Endüstriyel Yağlama ve Triboloji, malzeme ve kullanılan teknikler geniş bir kapsama alanı sağlar. Tribolojinin 3 esas temeli yağlama, aşınma ve sürtünme üzerine kurulu ve üçünün en iyi sonucu elde etme çalışması üzerine sağlam teknik bilgi içerir. Aynı zamanda ileri seviye yağlayıcılar, yataklar, contalar, dişliler ve ilgili malzemelerin araştırma ilerlemesini takip eder. Hangi yağın hangi tip makinelerde en iyi sonucu vereceği maliyet, verimlilik ve kalite ölçütlerinin olumlu etkilerine ulaşma çabalarını sağlar.Herhangi bir anda makinelerin %50’sinin sürtünme kayıpları yüzünden atıl kalması ve boşa geçen sürenin maliyetine ortak olduğunuz bir yapı düşünülürse, bu büyük kayıp potansiyelini düşürmenin yollarını bilmek ihtiyacındasınızdır.

KADLUS HİDROLİK SİSTEM YAĞLARI / KADLUS HYDRAULIC SYSTEM OILS

Çok çalışan hidrolik sistemlerin yüksek basınç, yüksek yük ve ağır yük operasyonlarının baskısından koruyan, hidrolik sistemlerin basınç yağları olarak kullanılırlar. Yaşlanma düzeylerini yükselten ve korozyon önleyen maddeler içerir. Özel aşınma önleyici katkılar ve pas önleyiciler nedeniyle pahalı donanımlara en iyi korumayı sağlar ve öncelikle yüksek termal yüklerin mevcut olduğu, suyun korozyona neden olabileceği ve pompalarının ve hidro motorlarının çalışma koşulları nedeniyle oluşan karışık sürtünme için yırtılma önleyici yağ gereksinimi içeren hidrolik sistemlerde kullanılır. Uzun kullanım ömrü için tasarlanmıştır ve tipik olarak drenaj aralıklarını genişleterek onarım, bozuk kalma ve değişime bağlı olan işçiliği azaltarak bakım maliyetlerini düşürür. Emülsiyon oluşumunu en aza indirmek için mükemmel su ayırma özelliklerine sahiptir ve zayıf veya cansız hidrolik sistem olumsuz tepkisine neden olabilen aşırı köpük oluşumuna karşı dayanıklıdır.

SANAYİ DİŞLİ YAĞI / INDUSTRIAL GEAR OIL

Endüstride her alanda, ağır çalışma koşulları altında çalışan, aşırı basınç (EP) özelliği gerektiren tüm dişli sistemleri için geliştirilmiş üstün nitelikli sanayi tipi dişli kutusu yağıdır. Üstün yük taşıma kabiliyeti sayesinde sürtünmeyi önleyerek dişli yüzeyinde oluşabilecek çizilme, aşınma ve karıncalanmaya karşı koruma sağlar, dişlilerin daha verimli çalışmalarına ve böylelikle ömürlerinin uzamasına yardımcı olur. Kesme kararlılığı ile sağlam, yırtılmaz bir yağ filmi oluşturur. Yüksek viskozite indeksi nedeniyle oksitlenmeye karşı direnci ve termal kararlılığı oldukça fazladır. Düşük sıcaklıklarda ilk çalışma anında aşınmaya karşı maksimum koruma sağlarken yüksek sıcaklıklarda ise oksitlenmeye bağlı tortu oluşumunu önler. Teması halinde su ile kesinlikle karışmadığı için pas, korozyon ve köpük oluşumuna karşı mükemmel koruma sağlar.

KOMPRESÖR YAĞI / COMPRESSOR OILS

Endüstriyel, ticari ve özel her türlü soğutma sistemlerinde kullanılan vidalı, paletli ve pistonlu hava kompresörlerinin yağlanması ve soğutulması ihtiyaçları için üretilmiş yüksek performanslı kompresör yağıdır. Kompresörlerde bulunan sızdırmazlık elemanları ile uyumludur. Formülündeki kaliteli baz yağlar sayesinde mükemmel kimyasal, termal ve oksitlenme kararlılığına sahiptir. Her türlü buharlaşma sıcaklıklarında kullanıma uygun olduğu için düşük sıcaklıklarda dahi balçıklaşma yapmaz, yüksek hava çıkış sıcaklıklarında da oksitlenmeye bağlı karbon oluşumunu en az indirerek patlama ve yangın ihtimallerini ortadan kaldırır. 68 vidalı ve paletli kompresörler için, 220 ise pistonlu kompresörler için üretilmiştir.

KIZAK YAĞI / SLEDGE OIL

Ağır yük altında çalışan takım tezgahlarının kızaklarının ve tablalarının yağlama gereksinimleri için tasarlanmış, iyi rafine edilmiş, kaliteli mineral baz yağların özel paketleri ile birleşimi sonucunda oluşmuş kızak yağıdır. Aşırı basınç (EP) özelliği ile yatay ya da dikey tüm kızakların temas eden yüzeyleri arasında film tabakası oluşturup sürtünmeleri en aza indirerek aşınmaları önler ve ayrıca her türlü ağır yük altında dahi düzgün, kesintisiz, titreşimsiz ve sessiz çalışmalarına olanak verir. Mükemmel kaydırıcılığı ve düşük akma noktası sayesinde kolayca damlayarak kızakların uzun süre verimli çalışmasını sağlar.

KESME YAĞI / CUTTING OIL

Aşırı basınç (EP) ve amacına uygun diğer özel katkılarla desteklenmiş, kesme, delme ve diş açma gibi her türlü metal işleme operasyonlarında kullanılabilen kaliteli kesme yağıdır. Döküm, çelik ve alüminyum alaşımlarda rahatlıkla kullanılabilir. Çok iyi kesme, soğutma ve yıkama görevi görmesi nedeniyle talaş oluşumunu ve bundan doğacak metal kaybını azaltır. Oluşmuş talaşları da düşük viskozitesi sayesinde kolayca ortadan kaldırarak üretimin verimliliğini arttırır. İçeriğindeki aşırı basınç (EP) katkısı yardımıyla kesme takımlarında meydana gelebilecek aşınmayı engelleyerek takımların ömrünü uzatır. Ancak aşırı basınç katkısının içeriğindeki kükürdün sarı metaller üzerinde bırakabileceği leke dikkate alınmalıdır. Mükemmel yağlayıcılık özelliği ile metalin metale kaynamasını engeller. Çok amaçlı kullanıma uygun olması kullanılacak ürün çeşitliliğini azaltarak üretim maliyetlerinde tasarruf sağlar.

BOR YAĞI / BORON OIL

Su ile karıştırılıp emülsiyon oluşturularak kullanılan çok amaçlı metal işleme yağıdır. Çelik, alüminyum, dökme demir ve bakır alaşımları gibi metallerin kesme, delme, taşlama gibi işlemlerinde yağlayıcı ve soğutucu olarak kullanılmasının yanında hafif, orta ve ağır talaş kaldırma işlemleri için de oldukça uygundur. İçeriğindeki katkılar sayesinde emülsiyon ömrünü kısaltan bakteri üremesini azaltarak emülsiyonun uzun ömürlü olmasını sağlar. Metal yüzeyleri paslanmaya ve aşınmaya karşı korur. Ağır işlemlerde talaş kaynamasını düzenler ve böylelikle işlenen yüzeyin pürüzsüz ve temiz kalmasına yardımcı olur. Emülsiyon kararlılığı sayesinde sert sularda bile performansını korur. En iyi sonucu alabilmek için suyun içerisine % 5- 10 oranında, yavaşça eklenerek kullanılır. Hiçbir zaman yağın içerisine su eklenerek uygulanmaz.

ISI TRANSFER YAĞI / HEAT TRANSFER OIL

Parafinik özellikli mineral baz yağların özel katkı paketleriyle harmanlanması sonucunda oluşmuş, gıda, plastik, yapı malzemeleri, boya endüstrileri gibi ısı iletiminin gerekli olduğu sistemlerde kullanılmak üzere tasarlanmış yüksek performanslı ısı transfer yağıdır. Açık sistemlerde 200 °C, kapalı sistemlerde ise 320 °C çalışma sıcaklığına kadar kullanılması tavsiye edilir. Termal kararlılığın yüksek olması aşırı sıcaklarda meydana gelebilecek mineral baz yağların moleküler yapılarındaki bozulmaları, oksitlenmeyi ve buna bağlı olarak tortu oluşumunu önler. Parafinik özelliğinden kaynaklanan yüksek viskozite indeksi sayesinde yüksek sıcaklıklarda buharlaşması azdır, düşük sıcaklıklarda ise rahat sirkülasyon yaparak çalışma kolaylığı sağlar.

TEKSTİL YAĞI / TEXTILE OIL

Modern rafinasyon işlemlerinden elde edilmiş baz yağlar ile özel katıklardan formüle edilmiş bir yağdır. Tekstil sanayinde kullanılan çeşitli makinalarda yağlama görevini eksiksiz yaparak, uzun süreli koruma sağlar.

HARMAN YAĞI / BLEND OIL

Parafinik esaslı yüksek kaliteli baz yağların uygun katkılar ve emülgatör ile birleşimi sonucunda ortaya çıkan nitelikli harman yağıdır. Pamuklu ve yünlü kumaş endüstrisinde kullanılan ipliklerin üretiminde, tekstilde yün ve sentetik elyafın iplik haline getirildiği bükme makinelerinde kullanılmak üzere üretilmiştir. Suda rahatlıkla çözülebilme özelliği sayesinde ipliklerin kolayca yıkanabilmesini ve taranabilmesini sağlar, yıkandığında kumaştan kolayca ayrılır. Anti statik özelliği ile statik elektrik oluşumunu azaltır. Böylece elyafların ayrılma aşamalarında tozu ve uçuşan elyaf parçalarını kontrol altına almış olur. Su ile emülsiyon oluşturularak kullanılır.

KALIP YAĞI / MOLD OIL

İnşaat sektöründe ve beton endüstrisinde, çelik, plastik ve ahşap kalıpların yağlanmasında kullanılan üstün nitelikli yağdır. Düşük viskozitesi sayesinde kalıbın içerisinde ince bir film tabakası oluşturur ve betonun kalıba yapışmasını önleyerek düzgün bir yüzey elde edilmesini sağlar. Ayrıca kalıbın içinde kalıntı bırakmadığı için temizlenmesi gereğini ortadan kaldırır ve tekrar kullanılabilmesini sağlar. Çivi ve demir gibi metal parçaların paslanmasını önler.

İNCE MAKİNE YAĞI / FINE MACHINE OIL

Modern rafinasyon işlemleriyle elde edilmiş kaliteli baz yağlardan formüle edilmiş, nitelikli bir yağdır. Uygulama alanı geniştir, genel maksatlı kullanılabilir.

BIÇKI YAĞI / SAW OIL

Mineral bazlı kaliteli baz yağlardan formüle edilmiş nitelikli bir yağdır. Odun kesme işlemlerinde kullanılan bıçkı makinalarında mükemmel yağlama yapar.

DAMPER YAĞI / DAMPER OIL

Mineral bazlı kaliteli baz yağlardan formüle edilmiş nitelikli bir yağdır. Kamyon damperlerinde kullanılarak mükemmel yağlama yapar.