Filtre Grubu

OTOMOTİV FİLTRELERİ

Otomobil filtreleri birden fazla filtre içerir. Her bir filtrenin önemli bir görevi vardır ancak hepsinin ortak görevi ise “arındırmak”tır. Tüm bu filtreler, kimi zaman akla hiç gelmese de, aslında bir otomobilin verimli bir şekilde çalışmasında son derece önemli bir donanım olma özelliğindedirler.

Yazımızın devamında standart olarak bir otomobilde bulunan otomobil filtreleri çeşitlerini ele alacağız.

Otomobil Hava Filtreleri

Bu filtrenin amacı çok basittir. Temel olarak motora giden havanın ayrıştırılması görevini yerine getirir. Bu sayede motorun daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Uzun vadede bu filtre ise çok büyük avantaj sağlar. Çünkü aracın yakıt verimliliğini üst düzeyde tuttuğundan dolayı gereksiz masrafı da ortadan kaldırır. Dolayısıyla da bu filtrenin düzenli olarak temizlenmesi ve gerektiğinde yenilenmesi gerekir.

Yağ Filtreleri

Filtreler arasında otomobil yağ filtresi önemli bir görev üstlenir. Motorun yağının değiştirilmesi sırasında yağ içerisindeki zararlı partiküllerin ayrıştırılmasını sağlar. Aracın yağ filtresinin genellikle 1 ya da 2 yılda 1 defa değiştirilmesi önerilmektedir.

Yakıt Filtreleri

Motorun genel hatlarını koruyan otomobil yakıt filtresi özellikle de motorun doğru bir şekilde çalışmasını engelleyecek türden partikülleri ayırma görevini üstlenmektedir. Filtre korumak konusunda oldukça başarılıdır ancak ayrıştırılan bazı partiküller zaman içerisinde filtre üzerinde birikirler. Bunun sonucu olarak da daha fazladan yakıt tüketimi meydana gelecektir ve performans düşecektir. Bu yüzden diğer filtreler gibi yakıt filtrelerinin de periyodik olarak yenilenmesi gerekmektedir.

Kabin Hava Filtreleri

Otomobil hava filtresi olarak da bilinen kabin hava filtrelerinin temel görevi; dışarıdaki hava koşulu ve kalitesi ne olursa olsun, araç içerisinde en temiz havayı sunabilmektir. Bunun için dışarıdaki havada bulunan, sağlığa zarar verme ihtimali olan her türlü partiküller arındırılmaktadır. Bu görevi genellikle araç içerisinde bulunan klima ya da kalorifer olarak da adlandırdığımız donanım yerine getirmektedir.